Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Kako je rušena Njegoševa kapela

Komentari (6) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 03 novembar 2010 17:16
Saša
Jovićević i Krsto Leković su vodili tzv. ``versku Udbu``. Radili od SPC šta su hteli. Napokon su kao veliki Crnogorci, pretresli i premestili kosti velikog Njegoša , koga se danas još veći Crnogorci od njih odriču. Šta li će biti kad se pojave još veći Crnogorci od ovih današnjih?
Preporuke:
0
0
2 sreda, 03 novembar 2010 19:00
Živorad
Ja sam već čuo u CG da je Njegoš premlad da bi mogao da tvrdi da su Crnogorci Srbi.

Dakle sve ide kako ne treba od 1445 pa do danas. U svim oblastima. Ni Turci nas nisu ovoliko sredili.
Preporuke:
0
0
3 sreda, 03 novembar 2010 21:24
Nikola Zec
Lekovic kaze kako su vjernici protivu Vladikei da su organizovali demostracije,tacno demostracije je organizovala Udba i to su prve posleratne demostracije u "slobodnoj"Crnoj Gori ,ucenici gimnazije zajedno sa policijom i sa transparentima protestvuju protivu Mitropolita , da se Crkva rusi, sto se i vid sa slika koje ima u knjizi Ljetopis raspete Mitropolije crnogorske -primorske vremena mitropolita Danila Dajkovica 1961-1990,strane 391,393, 396, demostracije odrzane februara mjeseca 1969 godine.Ista crkva srusena je od Austrougarske u noci 12 na 13 avgust 1916 godine jer su austrijanci naredili Mitropolitu Mitrofanu da prenese kosti u manastir sto je i ucinjeno gdje su i ostale do 21 septembra 1925 godine.Jula 1944 u Beogradu je osvanuo veliki plakat na kome je Hitlerova i Gebelsova lazna propaganda masnim slovima napisala "oskrnavljen Njegosev grob".Komunisti su razorili kapelu na Lovcenu..... ovome su mnogi povjerovcali ali mnogi i nijesu jer svi nijesu dobro poznavali njemacku propagandu masineriju(D-r durakovic Njegoseva kapela na Lovcenu 1963)
ono sto su Gebelsovci izmislili 25 godina kasnije crnogorski komunisti su i ostvarili vjerovatno bi se i Gebels postidio koliko je bio naivan.
Preporuke:
0
0
4 sreda, 03 novembar 2010 23:20
čitateljka iz Srpske
Radi kompletiranja slike o rušenju Njegoševe kapele, treba pročitati (ko to do sada nije uradio)
i pismo koje je u decembru iste, 1969. godine,
tadašnjem crnogorsko-primorskom mitropolitu SPC
uputio papin izaslanik Francisko Palovineti. Dovoljno je ukusati u pretraživač njegovo ime i
prezime.
Preporuke:
0
0
5 četvrtak, 04 novembar 2010 11:57
Srboljub Srbinović
I nakon 10 godina udari pravoslavnu Crnu Goru katastrofalan zemljotres.
Bog opominje, ali pošto svaki čovek pojedinačno za sebe u svakom trenutku misli da je “pošteni pravednik” (jer je to usađeno u samoj prirodi čovekovoj pre praroditeljskog greha), ko bi se uopšte i setio Boga i greha u tadašnjoj komunističkoj državi. Tako se lansiraju u prvi plan razne naučne teorije i objašnjenja vajnih viđenih “stručnjaka” iz te oblasti, ali šta ima slučajno u ovom svetu koji je stvoren promislom jedinoga Boga stvoren? Možda samo greh?!
I eto tako se Crnogorci ogrešiše pred samim Bogom bespotrebnim rušenjem vladikine kapele, a kamoli izgradnjom neznabožačkog mauzoleja na tom istom mestu.
Ali pošto đavo nikad nemiruje, i u novo- formiranoj CGPC već uveliko deluje, i samim tim da Crnogorci nisu Srbi vidi da su takvi đavoimani ...
Preporuke:
0
0
6 ponedeljak, 08 novembar 2010 17:59
Butor Vukmanović
Istina je da je crkva na Lovćenu porušena od strane austro-ugarske vojske 1916.god. Ono što se na ovom mestu skriva i ne pominje, jeste to, da su te austro-ugarske jedinice koje su operisale na frontu ka Lovćenu i učestvovale u napadu na Crnu Goru, činili u velikoj većini Srbi i Hrvati iz Like, Banije, Korduna, Bosne.
O "okupiranoj" i/ili "slobodnoj" Crnoj Gori nakon Božićne pobune 1919. god. može se saѕnati nešto više u knjigama-ѕbirkama dokumenata "Nekoliko stranica iz krvavog albuma Karađorđevića" i "Skrivana strana istorije" iѕ kojih se može videti koliko je bilo slobode u Crnoj Gori. Lekcija koja se tada mogla naučiti jeste da je pored italijanskih lira bilo i srbijanskih dinara. U koje svrhe je korišćen novac, nije teško naslutiti. Tadašnja politika zvanične Srbije, koja nije bila ni malo bratska prema Crnoj Gori, čak štaviše i neprijateljska, poslužila je kasnije crnogorskim komunistima kao jedan od aduta u rasrbljivanju Crne Gore.
Da li je obnova Njegoševe kapele 1925. god. od strane kralja Aleksandra bio iskren postupak vraćanja duga Njegošu, kao najvećem srpskom pesniku i Lovćenu, kao srpskom Olimpu ili je to možda bio pokušaj da se iskupi za nedela prema Crnogorcima mahom podlovćenske Crne Gore, koji su i tada ostavši verni zakletvi kralju Nikoli, imali itekako snažan srpski nacionalni osećaj?
Izgradnjom mauzoleja,"faraonske grobnice" i rušenjem kapele na Lovćenu krenulo se u otvorenu borbu protiv duhovnog i nacionalnog bića Crne Gore koju su predvodili crnogorski komunisti zadojeni antisrpskim raspoloženjem, podstaknutim pored ostalog i neiskrenom i neprijateljskom politikom zvanične Srbije 1918. i kasnije. Tome se, nažalost bezuspešno, pokušala suprotstaviti Pravoslavna crkva u Crnoj Gori, uz izvestan broj intelektualaca. Smatram da je taj čin bio jedan od najpogubnijih poraza Crne Gore i Crnogoraca, koji je doveo do toga da danas: "Crnogorci izginuše slavno, Crna Gora umire neslavno."
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner